Prekybos centrai, parduotuvės, fabrikai, dirbtuvės, sandėliai, ūkiniai ir administraciniai pastatai nebūtų pastatomi taip greitai, jei juos tektų statyti senais tradiciniais būdais. Sandwich plokštės – tai aukšta energinė klasė, sandarumas ir greita statyba. Jų panaudojimo galimybės tapo dar platesnės, nes skirtingų užpildų Sandwich plokštes jau galima jungti tarpusavyje.

Sandwich plokštės

Trijų sudedamųjų dalių – daugiasluoksnių sandwich plokščių, projekto ir montavimo kompleksas garantuoja greitą statybą, kokybišką statinį ir mažus jo eksploatacinius kaštus.

Daugiasluoksnė plokštė (angl. Sandwich ) – tai gamykloje paruoštas elementas, kurį sudaro du plieno lakštai, tarp kurių yra izoliacinis užpildas (šerdis). Termoizoliacinian užpildui naudojamas poliuretanas, putplastis, mineralinė vata ir kitos medžiagos. Populiariausias yra poliizocianurato arba papraščiau – poliuretano užpildas, kadangi, net ir palyginti nestoras šios medžiagos sluoksnio storis, užtikrina gerą šilumos izoliaciją.

Daugiasluoksnių plokščių išoriniam ir vidiniam sluoksniui naudojami karšto galvanizavimo plonasienio plieno lakštai. Dažniausiai tai 0,4-0,5 mm storio plienas, iš išorės padengtas 25 mikronų (µm) storio spalvota poliesterio danga.

Statyba iš daugiasluoksnių plokščių – šiuolaikinė ir dinamiška, tai greitas ir palyginti nebrangus būdas pastatyti energiškai efektyvų gamybinį ar administracinį pastatą. Nors sendvičai statybose naudojami jau daugiau kaip 40 metų, bet, dėl naujų gamybos technologijų ir nuolatinių plokščių patobulinimų, galima sakyti, kad tai itin moderni statybinė medžiaga ir greičiausias statybos būdas.

„Dauguma gamybos, administracinių pastatų, prekybos centrų, sandėlių, angarų, garažų tiek Europoje, tiek JAV pastatyti  metalo ar gelžbetonio karkasą užpildant gamykloje pagamintomis daugiasluoksnėmis plokštėmis, profesiniu žargonu vadinamais sendvičiais. Lyginant su kitais statybos būdais, tai standartizuota, greita ir pigesnė statyba. Turint omenyje tai, kad daugelyje gamybinių pastatų  reikalingos tam tikros temperatūrinės, higienos sąlygos, t.y., dažnai juose reikalinga palaikyti padidintą drėgmę ar ypatingą temperatūrinį režimą, statyba iš izoliacija užpildytų profiliuotų  plieno lakštų yra tinkamiausia išeitis”,- sako architektas Marius Matuliukštis.

Jei tik pastato paskirtis nereikalauja ir galima išvengti ilgesnių nei 12 m tarpatramių, tuomet statinys nepatenka į ypatingų kategoriją, paprasčiau yra suderinti projektą. Tiesa, planuojant didelius pastatus su ilgais tarpatramiais, skiriasi tik reikalavimai projektavimui ir karkasui, plokščių pasirinkimui ir montavimui nesvarbu, ar pastatas ypatingas, ar ne. Daugelis ypatingų statinių statomi būtent iš daugiasluoksnių plokščių.

Rinkoje yra didžiulė daugiasluoksnių plokščių įvairovė matmenų, dangos spalvų, profiliavimo,  šilumos ir garso izoliacijos, atsparumo ugniai savybių požiūriu. Visa tai suteikia galimybes architektams įgyvendinti netikėčiausius ir įdomius sumanymus, investuotojams – greitai ir palyginti nebrangiai pastatyti reikiamą objektą.

Daugiasluoksnių plokščių įvairovė didelė, surasti tinkamas įvairiems architektūriniams sprendimams ir pritaikytas įvairiai pastatų paskirčiai nesudėtinga.

Kriterijų, kokios plokštės, kokios paskirties pastatui geriausia tinka, yra daug ir geriausiai juos žino daugiasluoksnių plokščių pardavėjai, kurių patarimais dažniausiai remiasi projektuotojai.

„Pirmiausia su projektuotoju išsiaiškiname pastato paskirtį, aplinkos pobūdį, keliamus vidaus mikroklimato reikalavimus, gaisrinės saugos klasę, reikalingus šiluminius parametrus bei  kitus aspektus ir tik tuomet siūlome geriausiai tam tinkančias sienines ir stogo daugiasluoksnes plokštes”, – sako Lenkijos „IZOPANEL” oficialaus atstovo Lietuvoje – UAB MV SYSTEM projektų vadovas Vilius Paulauskas. Ši gamykla veikia nuo 1992 metų ir yra viena iš moderniausių daugiasluoksnių plokščių gamybos įmonių Europoje.

Dėl efektyvios šilumos izoliacijos pastatų iš daugiasluoksnių plokščių nereikia papildomai šiltinti, užpildo sluoksnis yra efektyvus termoizoliatorius. Laikoma, kad, lyginant su tradicine izoliacija, vienodos vertės šiluminei varžai pasiekti reikia kone du kartus plonesnio Sandwich termoizoliacijos sluoksnio.  Dėl mechaninio plokščių atsparumo reikia mažiau laikančiųjų konstrukcijų, montavimo darbams neturi reikšmės oro sąlygos, juos galima vykdyti visais metų laikais.

Sandwich plokštės lengvos, eksploatacijoje išlieka stabilių matmenų, neįgeria drėgmės, nepelija. Ir, kas ne mažiau svarbu tvarumui bei ekologijai – daugiasluoksnių plokščių pastatą  nesunkiai galima išardyti.

Architektai juokauja, jog, jei prieš pusšimtį metų rinkoje jau būtų buvusios šios plokštės, šiandien neturėtume loftų. Juk jie įrengiami buvusiose fabrikuose, pastatytuose iš gelžbetonio ar mūro. Nustojus šiems veikti, teko sukti galvą, kaip panaudoti nebereikalingus gamybinius plotus, taip atsirado loftų idėja. Šiandien rinkoje jau yra naudotų daugiasluoksnių plokščių, kurios puikiai tinka, pavyzdžiui, ūkiniams pastatams.

Sieninės daugiasluoksnės plokštės

Daugiasluoksnės  plokštės naudojamos pastatų išorinėms atitvaroms, stogams, vidaus pertvaroms. Jos skirstomos pagal naudojimo konstruktyve vietą (stogų, fasadų), taip pat pagal pastatų paskirtį – universalios, drėgnoms patalpoms, šaldymo sandėliams, maisto gamybos, žemės ūkio pastatams ir kt.

Sandwich plokštės tinka administracinės, gamybos, komercinės, pramoninės paskirties, taip pat ir maisto gamybos pastatams bei patalpoms, kurioms taikomi ypatingi ir aukšti higienos reikalavimai. Pastarųjų statyboje naudojamų plokščių paviršius dengiamas specialiu paviršiaus sluoksniu, kuris sertifikuotas sąlyčiui su maistu, yra atsparus daugeliui valymo priemonių.

Pagal poreikį plieno lakštai gali turėti padidintą antikorozinį padengimą, jie gali būti padidinto storio, iš abiejų pusių gali turėti galvaninio padengimo cinko sluoksnį, aliuminio ir cinko sluoksnį.

Pagrindiniai daugiasluoksnes plokštes charakterizuojantys parametrai yra ilgis ir plotis, profiliavimas, skardos padengimas, užpildo medžiaga ir jos storis, plokštės svoris, gaisrinis atsparumas, galimos apkrovos, šiluminiai parametrai.

Daugiasluoksnės plokštės su poliuretano PIR/PIR+ užpildu

Daugiasluoksnės plokštės su kietu poliizocianurato (populiariai vadinamo poliuretano putų) užpildu yra pačios populiariausios, nes palyginti su kitomis sienų konstruktyvo medžiagomis jos šiltos,  jų montavimas greitas, paviršiaus padengimas atsparus ir ilgaamžis, nereikalaujantis priežiūros. IZOPANEL IzoWall PIR/PIR+ plokštės pritaikytos sienų ir stogų konstrukcijoms. Tai vien sandwich plokste IzoWall PIRos iš mažiausią šilumos laidumo koeficientą turinčių atitvarinių medžiagų.

Daugiasluoksnės plokštės su kietų poliuretano putų užpildu – optimalus variantas gamybinių, sandėliavimo, pramoninių, administracinių, komercinių pastatų sienų (tinka ir stogams) montavimui.

Optimalus todėl, kad daugiasluoksnių plokščių su poliuretano užpildu (šerdimi) šiluminiai parametrai geresni už daugelio sienų konstruktyvo medžiagų, IZOPANEL IzoWall PIR/PIR+ plokščių šilumos laidumo koeficientas  λ= 0,22 W/m K, o pasirinkimas pagal estetinius, techninius parametrus, tvirtinimo galimybes yra vienas didžiausių.

IzoWall PIR/PIR + plokštės su poliuretano putų užpildu. IzoWall plokštes su skirtingais užpildais dėl vienodų sujungimo spynų galima jungti tarpusavyje.

Sandwich sieninių plokščių profiliai ir spalvos

Projektuojant stambius komercinius, visuomeninius objektus ne paskutinėje vietoje yra daugiasluoksnių plokščių estetika. IzoWall poliuretano plokščių asortimentas šiuo požiūriu dėkingas. Galima rinktis pagal:
• paviršiaus profiliavimą iš 4 variantų: linijinis, grioveliais, mikroprofiliuotas paviršius ir be profilių (lygus);
• spalvas pagal RAL paletę – nuo šviesių iki tamsesnių, iš maždaug 25 atspalvių;
• paslėptą arba matomą tvirtinimą;

Daugiasluoksnių plokščių paviršiaus profiliavimas.

Spalva turi įtakos galimam Sandwich plokščių ilgiui – tamsėjant spalvai dėl skardos įkaitimo ir galimų deformacijų gamintojas rekomenduoja rinktis trumpesnius modulius: galimas maksimalus šviesių spalvų plokštės ilgis yra 16 m, o tamsių – 9 m.

Tiek spalvą, tiek galimą plokštės ilgį atsakingai parenka UAB „MV System” specialistai.

Sandwich plokščių spalvų paletėje – daugiau kaip 25 spalvos ir atspalviai.

Daugiasluoksnių plokščių tipai

IZO PANEL daugiasluoksnės sieninės plokštės su PIR/PIR+ poliuretano užpildu yra trijų tipų:

IzoWall – standartiniai Sandwich tipo moduliai, kurių storis gali būti nuo 40 iki 120 mm. Tinka vertikaliam ir horizontaliam montavimui. Tvirtinami sukant varžtus per plokštes.

IzoGold – sieninės plokštės su paslėptomis tvirtinimo detalėmis, dėl kurių išgaunamas išskirtinis vientisas sienų vaizdas. Šių plokščių storis gali būti  nuo 60 iki 120 mm. Tinka vertikaliam montavimui.

IzoCold – plokštės šaltoms patalpoms, šaldytuvams, šaltiems sandėliams. Skirtingai nuo standartinių Sandwich plokščių, jose šilumos izoliacija veikia atvirkščiai – ne iš vidaus į išorę, bet iš išorės į vidų. Tai vadinamos šaldytuvų plokštės, gaminamos nuo 120 iki 220 mm storio, tinka vidinėms šaldytuvų ir šaldiklių sienoms, luboms, pakabinamoms luboms, montuojamos pastato viduje.

Šaltoms patalpoms montuoti tinkamos daugiasluoksnės plokštės IzoCold.

Sandwich plokščių techniniai parametrai

Pagal dengiamojo sluoksnio dažų storį IzoWall plokštės gali būti kelių padengimo variantų: standartinisHDS, HDX, Farm, Food, Food safe, spalvotas Prisma padengimas, o poliesterio dažų sluoksnis gali būti nuo 25  iki 200 µm.

Nuo paviršinio sluoksnio storio priklauso plokščių atsparumas aplinkos taršai ir atmosferiniams poveikiams, UV spinduliams, spalvos stabilumui, cheminiam poveikiui. Pavyzdžiui, 200 µm padengimo Sandwich plokštėms suteikiama net 30 metų garantija, jos rekomenduojamos pajūrio regione, esant didelei aplinkos taršai. Taip pat skiriasi poliesterio sluoksnio atsparumas aplinkos poveikiui ir korozijai – priklausomai nuo sluoksnio storio jis yra RC3-RC5.

IzoWall ir IzoGold sieninių plokščių užpildui naudojamas  PIR ir PIR+ poliuretanas. Mechaninėmis ir izoliacinėmis savybėmis jos nesikiria, skiriasi reakcija į ugnį arba degumo klasės.

Visų IzoWall plokščių užpildas turi atsparių ugniai priedų, standartinė atsparumo ugniai klasė yra EI 15, o IzoWall PIR+ užpilde yra papildomų komponentų, dėl kurių užpildo atsparumas ugniai yra geresnis  – 100 mm storio ir storesnių plokščių jis yra EI 30. Degumo klasė  B-s1,d0 arba B-s2,d0.

40 kg/kub.m tankio poliuretano plokščių šilumos perdavimo koeficiento U vertė – 0,022 W/kv.m K. Nedaugelis statybinių medžiagų gali pasigirti tokia šilumine izoliacija, skaičiavimai rodo, jog lyginant su kitomis izoliacinėmis medžiagomis, reikalingas beveik du kartus mažesnis daugiasluoksnių plokščių sluoksnio storis norint pasiekti tokius pat termoizoliacijos parametrus.

IzoGold PIR ir IzoGold PIR+ plokštės gali būti tvirtinamos po užlaida slepiamais varžtais. Dėl šio sprendimo šių plokščių fasadai atrodo vientisi, besiūliai,  o sienos turi geresnes oro difuzijos bei vandens izoliacijos savybes, tai užtikrina pastato sandarumą ir aukštą energinę klasę.

Sandwich plokščių IzoWall  ir IzoGold sandūros siūlės. Daugiapakopė IzoGold siūlė su nematomais tvirtinimo varžtais lemia besiūlės sienos vaizdą ir geresnę izoliaciją nuo oro ir vandens prasiskverbimo.

Naudojant IzoGold PIR + plokštes su EPDM tarpine nesunkiai galima pasiekti ne tik aukštesnę atsparumo ugniai klasę, bet ir A++ energinio naudingumo klasę.

Be šilumos izoliacijos poliuretanas yra gera garso izoliacinė medžiaga, standartinių IZOPANEL plokčių garso izoliacijos rodiklis Rw= 25-27 dB.

Daugiasluoksnės plokštės IzoWall.

Daugiasluoksnės plokštės IzoGold.

Daugiasluoksnės plokštės su mineraline vata

Statoma nemažai lengvų konstrukcijų pastatų yra komercinės, prekybos, gamybos paskirties, kuriuose lankosi daug žmonių. Tokiu atveju pagal reglamentus reikalaujama, kad pastatai būtų iš nedegių medžiagų. Jei sieninės atitvaros ir stogas privalomi iš nedegių medžiagų, tokiam tikslui idealiai tinka daugiasluoksnės plokštės su mineralinės vatos užpildu (MWF). Jos, kaip nedegios  priskiriamos A2-s1,d0 klasei,  konstrukcijos atsparumas ugniai yra EI120.

Sieninės IzoWall MWF plokštės gali būti nuo 40 iki 230 mm storio, šilumos laidumo koeficientas  λ= 0,04 W/m K.

IZOPANEL gamina daugiasluoksnes mineralinės vatos plokštes pritaikytas išorinių ir vidinių sienų atitvaroms, taip pat stogams, pastarųjų storis yra nuo 60 iki 230 mm. Mineralinės vatos plokštės turi itin gerą garso izoliaciją  (Rw 31-32 dB), tarpatramio ilgis gali būti iki 7,2 m (120 mm, esant 0,4kN/kv.m apkrovai), o jų paviršiaus profiliavimas taip pat gali būti keturių tipų kaip ir minėtų PIR plokščių.

Sandwich  plokštės su mineraline vata turi didesnį atsparumą ugniai, naudojamos pastatams, kuriems keliami aukštesni priešgaisriniai  reikalavimai.

Daugiasluoksnės plokštės su polistirolu

Plokštės su polistireninio putplasčio užpildu (EPS) šiluminėmis savybėmis nenusileidžia mineralinei vatai, tik jų degumo klasė ir atsparumas ugniai prastesni, tačiau jos puikiai tinka ten, kur nereikalingi itin aukšti medžiagų priešgaisriniai parametrai. IzoWall EPS plokštės gali būti nuo 40 iki 200 mm storio, nuo putplasčio tankio ir plokštės storio priklauso šilumos laidumo koeficientas.

Stoginės Sandwich plokštės atsparios amoniako garams

Žemės ūkio pastatuose (kiaulidės, karvidės, paukščių fermos, įvairios paskirties saugyklos) išsiskiria cheminių junginių, dažniausiai amoniako, kurie neigiamai veikia plieno lakštų paviršių. Daugiasluoksnių plokščių gamintojai šią problemą išsprendė pradėję gaminti plokštes, padengtas stiklo pluoštu armuotu poliesteriu.  IzoPanel rinkai pasiūlė stogines plokštes atsparias amoniako garams –  AgroDach. Šių plokščių šilumos laidumas – 0,20 W/kv.m K, jos gali būti naudojamos nuo -40 laipsnių C iki +110 laipsnių C temperatūros aplinkoje. Dėl specifinio padengimo plokštės nerūdija, lengvai valomos, atsparios amoniakui ir daugeliui tirpiklių.

Amoniako garams atsparios ir lengvai valomos AgroDach plokštės nepakeičiamos žemės ūkio fermų statyboje.

Sandwich plokščių montavimas

Kadangi daugiasluoksnėms plokštėms aplinkos temperatūra ir drėgmė beveik neturi jokios įtakos, statyba iš jų gali vykti bet kuriuo metų laiku. Darbams su lengvomis plokštėmis gali trukdyti tik itin didelis vėjas, tamsus paros laikas. Statybos iš daugiasluoksnių plokščių privalumas – greitai pastatomas ir sandarus, energetiškai efektyvus pastatas. Dėl vienodų jungimo spynų, naudojamų visose IzoWall plokštėse, yra galimybė jungti skirtingų užpildų plokštes. Visa tai dar labiau paspartina bei supaprastina montavimo darbus. Verslui statybos greitis reiškia greitesnę investicijų grąžą, o pastatų kokybė bei energinis efektyvumas – mažus eksploatacijos kaštus.